30 DENNÍ VÝZVA

BŘEZNOVÁ VÝZVA

23. 2. 2022

Po roce jsem zpět s výzvou a po velkém zájmu v anketě na Instagramu jsem se rozhodla, že vám s plněním výzvy pomůžu ještě o trošku víc, i když to pro mě znamená dost práce v době, kdy toho času moc nemám. Ale co bych pro vás neudělala 🙂

Teď ale pěkně popořádku. Co ta březnová výzva vůbec je?

Je to malý restart jak mysli, tak těla. Je to čas věnovaný sama sobě, kdy se zaměříme na svého ducha, na své tělo a postupně se nám snad podaří dosáhnout výsledků- a to zrovna nemyslím hubnutí, ale zažití určitých vzorců, které nám dopomohou k tomu se cítit sama se sebou skvěle a v míru.

Zásadou je dodržování pár “jednoduchých” pravidel, které nelze porušit, jinak se vám výzva restartuje a začínáte odznovu. Proč je jednoduché v uvozovkách? Protože ačkoliv vše vypadá jednoduše, je to nesmírná zátěž na psychiku. Ze začátku budeme nabuzené, po pár dnech nadšení začne opadat a do týdne, dvou, s tím budeme chtít praštit. Tady nastává ta tvrdá práce, kdy se bude třeba kousnout a vytrvat. A snad vám já těmito články a sdílením své cesty na IG pomohu to nevzdat.

Před rokem jsem dojížděla výzvu snad jako poslední. Trvala totiž dlouhých 75 dnů a to vydrží skutečně jenom otrlý jedinci. Proto jsem se letos rozhodla to trošičku zjednodušit a ponechat ji pouze na měsíc. Pokud bude chtít někdo pokračovat a prodloužit si ji, tak jenom dobře 🙂 Stejně tak jsem malinko upravila pravidla, protože ty posledně byly dost přísné a málokdo dodržoval všech 7. Mnoho z vás mi psalo, že není tolik času, případně že jste si vybraly pouze něco. Což je úplně v pořádku, klidně to tak dělejte i tentokrát, hlavně že uděláte něco skvělého pro sebe!

No a teď k těm pravidlům každého dne (nevyjímaje víkend!):

1. Cvičení 30 min.

To znamená jakékoliv cvičení. Zda si vyberete běh, pilates, jógu, silový trénink, plavání, gym, atd je na vás. Jde o to dostat pravidelný pohyb do vašeho života. 30 minut zvládne každá z nás. Ruku na srdce- jak dlouho sedíte přes den na telefonu nebo před televizí? Místo toho si můžete zacvičit 🙂 Například já dávám 2x v týdnu gym, 3x v týdnu online tréninky a víkendy jsem měla volné, teď si přihodím na sobotu ještě jeden online a v neděli si nechám prostor na něco relaxačního a pomalého. Klidně jógu, pilates nebo mobilitu.

2. Krokujeme- 10tis. kroků (i venku!)

S tímto bodem jste měly docela problémy. Nicméně já ho považuji za jeden z nejdůležitějších. Přirozený pohyb a chůze jsou pro tělo velmi prospěšné. A co teprv, pokud je to na čerstvém vzduchu! Takže obout tenisky a vyrazit ven! Za jakéhokoliv počasí! Já jsem loni chodila v dešti, sněhu i v mrazech 😀 A neubylo ze mě (metaforicky, fyzicky něco za ty 3 měsíce ubylo :-). Z mého pozorování jsem pouze doma udělala zhruba 3500 kroků. Venku jsem tedy musela našlapat dalších 6500 kroků a trvalo mi to cca hodinku. Vezměte děti na procházku, na odrážedla a jděte se nadýchat. Tělo vám za to poděkuje, uvidíte!

3. Pitný režim- 2 litry vody

Pokud jsem byla doteď vysmátá, tak mi náhle úsměv zmizel 😀 Já a voda, neustálý a věčný problém. Nepotřebuji totiž pít, nemám žízeň a zapomínám. Přemýšlím- úplně vážně- že si pořídím takovou tu lahev s ryskami, kolik mám ještě vypít 😀 Také mě obtěžuje, že pak chodím často čůrat. Ale tohle je myslím o cviku, až si tělo na přísun tekutin zvykne, přestanu být průtokáč. Tento bod je ale velmi důležitý- pokud už začnete s cvičením a eventuelně s hubnutím, nepohnete se bez něj dál. Čestné blogerké!

4. Zdravé jídlo

Tady je otázka co si kdo pod tím představuje. Jíst denně MC Donald to ale není. V minuloroční výzvě jsme měly jeden z bodů žádné sladké a alkohol. Rozhodla jsem se letos tuto část vymazat. Nevidím důvod, proč si nedat kousek kvalitní čokolády, nebo klidně v neděli zákusek. Ale také nechci, abychom se utrhly ze řetězů. Proto jsem si sama pro sebe nastavila denní kalorickou hranici a to 1700kcal. Myslím, že pro mě je to ideální start a uvidíme, jak se váha začne nebo nezačne hýbat. Vážení a počítání každé potraviny a jídla je docela časově náročné, pro některé to může být i opruz, tak jsem se rozhodla vám v tomto malinko pomoct.

Každý pátek po dobu měsíce na blogu přistane článek s recepty na 5 dnů (nebudu dávat na celých 7, protože mám takové tušení, že nám zůstane dost zbytků, které bude potřeba dojíst). Dále rovnou dostanete i nákupní seznam, ať si každou potravinu nebudete muset psát na papírek. Tohle vše vám připravím já (a sobě také, protože vše co bude na blogu je vlastně to, co si budu připravovat já). Budete mít tabulku s nutričními hodnotami, abyste věděly kde se pohybujete a co si ještě můžete dovolit sníst, co už ne, případně kde ještě přihodit nějakou bílkovinu. Jídelníčky jsou zaměřené hlavně na bílkoviny, protože z těch se vám staví svaly a hlavně, což je jejich nejlepší vlastnost- zasytí vás na dlouhou dobu. Tuky a sacharidy řešit nebudeme, není to teď důležité.

Pokud nevíte, v jakých hodnotách kcal se pohybovat, stáhněte si aplikaci Kalorické tabulky (tu budete určitě potřebovat) a zkuste si jeden den před výzvou zapisovat vše, co sníte. U potravin si klidně načtete kódy, zeleninu si navážíte nebo si to vše rozpočítáte. Jenom tak zjistíte, kolik toho projíte. Já si furt myslela jak jsem v pohodě, že jím sice víc, ale nestravuji se nějak hrozně a pak jsem si ze zvědavosti vše zapisovala. A výsledek byl mezi 2000-2500 kcal denně. Což je na mě hodně, já se normálně pohybuji kolem 1800- 1600 kcal. Proto to přibírání. Není to o dietách holky. Je to pouze matika- co přijmeš a co vydáš. Nic víc a nic míň. Třeba takový jeden online trénink mi spálí zhruba 250kcal 😀 Není divu, že přibírám, i když cvičím 🙂 Nicméně, tady v té výzvě nejde o hubnutí, ale restart mysli. Takže nastavte si limit na kcal jaký potřebujete (prosím, realisticky! Žádné velké výkyvy, pak až začnete víc jíst, přiberete. Hezky pozvolna a ladně 🙂 Nebo se držte toho mého. V pátek ráno dorazí další článek, ať máte čas si nakoupit a připravit se. A mimochodem, protein si kupte už teď, ať vám stihne dorazit 🙂

5. Čtení- 10 stránek knížky

Tohle byl jeden z mých nejoblíbenějších bodů. Čas na čtení si člověk vyhradí málokdy- tedy člověk jako já. Vše je důležitější. A najednou jsem musela najít další malé okénko, kam vtěsnat knížku. Deset stránek máte přečtených za chvilku, dokopete se k tomu a do konce měsíce máte slupnutou jednu knížku. Já jsem v minulém roce přečetla jednu výbornou- Proč spíme. Doporučuji! Letos se chci znovu zaměřit na osobní, rozvojovou literaturu a třeba se za ten měsíc zase něčemu přiučím.

6. Spánek 7-8 hodin

Přidala jsem letos nový bod. Společně s vodou asi nejdůležitější! Pokud chcete být v balansu, chcete nastartovat metabolismus, odbourat stres, cítit se skvěle, spánek je klíčový. A budete ho při tom množství pohybu skutečně potřebovat, jinak se může stát, že pro vás bude výzva nesplnitelná. Já padám každý večer v deset do postele, abych měla sílu v šest ráno vstát a cvičit. A to bych spala klidně o pár hodin navíc 😀 Vracím se k bodu 5 a doporučuji přečíst knížku o spánku. Docela vám otevře oči a změní pohled na odpočinek 🙂

7. Fotky a váha

Loni bylo pravidlo fotit se každý den. Vy jste to nedávaly a já na to nakonec také zapomínala. I když takové video se 75 fotkami a proměnou, by bylo skvělé. Nicméně jsem realista a vím, že to nedám. Tak bych vás chtěla poprosit. UDĚLEJTE SI FOTKU PŘED ZAČÁTKEM. Ta fotka bude výlučně pro vás, vaše oči. Ve spodním prádle nejlépe. Poměřte se, pokud chcete i něco navíc. Prsa, pas, boky a stehna. Stoupněte na váhu a zapište si to. Možná ten měsíc neudělá markantní změnu, ale nevěřím, že neudělá alespoň malinkou. A možná vás nakopne k tomu pokračovat dál a dál. Já se vyfotím před výzvou. Na váhu mám v plánu stoupat jednou týdně, jenom abych měla přehled v číslech. A uvidíme. Možná si nakonec řeknete, že nějaká váha je vám šumák, protože se cítíte skvěle i bez čísel- což je nejvíc! To je přesně to, co bych si pro nás všechny moc přála.

A proč ta první fotka? Protože já si ji kdysi také udělala. A protože bez ní bych nikdy neviděla, jak daleko jsem to dotáhla. Jakou cestu jsem za poslední 2 roky ušla. Dávám vám ji dolu a přikládám tu, se kterou začínám tentokrát. A schválně, uvidíme jak bude vypadat ta po měsíci 🙂

Tak snad jste to dočetly až sem! Všechny body jsem se snažila co nejlépe vysvětlit a budu se těšit, pokud se připojíte. Vlastně- napište mi do komentáře, kdo pojede také!

Vidíme se v pátek u receptů 🙂

L.

PS: Startujeme již v pondělí! Ač je ještě únor, já mám ráda, když mám vše rozpočítané 😀

Přidávám pár odkazů na věci, které zmiňuji v článku, ať to nedohledáváte:

Online tréninky

Kalorické tabulky

Knížka Proč spíme

    Odpovědět