TIPY ZIVOT

Začínáme s během

22. 8. 2018

Článků na toto téma asi nejdete hromadu. Jakože stovky a stovky. Od toho, jak na správnou techniku, tak na frekvenci a lokace.

Nevím ale, zda najdete článek o tom, jak začít mít běh rády, jak se z naprostého lenocha líného vytrénovat na někoho, kdo uběhne 10km mrknutím oka.

A to nekecám. Víte, kdo jsem byla já? Holka, která chodila od základky k doktorům, aby jí napsali celoroční omluvenku na běhání. Ano, měla jsem problém s kolenem, chodila jsem na rehabilitace, ale pak už jsem to spíš považovala za výmluvu.

Co mi nedělalo problém a jakž – takž jsem byla ochotna přežít, byla šedesátka. Myslím, že se to tak jmenovalo 😀

Když se ale běžela 10 minutovka, umírala jsem. VŽDYCKY jsem doběhla poslední, protože po pár metrech mě už píchalo v boku a spíš jsem chodila, než běhala. Těch 10 minut bylo pro mě peklo, ani nedokáži napsat, jak moc jsem běh nesnášela.

A tohoto nepřítele jsem měla roky a roky. Několikrát jsem si řekla, že to zlomím a zkusím, protože v televizi běhali všichni a vypadalo to strašně cool.

Jenomže víte, jak to dopadlo? Koupila jsem si oblečení, běžeckou obuv, namotivovala se, do sluchátek nahrála nejlepší hudbu, natěšeně vyšla před barák, rozeběhla se a po minutě jsem stála s rukama na kolenou a myslela, že se snad poblinkám. Dech jsem chytila po dalších 10 minutách klidu a zařekla se, že už nikdy víc, že tohle pro mě skutečně není. Víc jsem si tedy užívala to chystání a představu, jak běhám než běh samotný.

Dočetly jste až sem a našly se v tom? Nebo si říkáte, že jste na tom lépe a stejně si nevíte rady, jak se víc rozběhat?

 

Gratuluji! Protože si troufám říct, že já jako neběhající Guru, dokáži vážně dobře poradit. Užitečně.

Skutečně jsem začala běhat zhruba když měla Laurinka 9 měsíců. Běhání bylo už tou dobou hrozně v módě a já ani nevím, kde jsem narazila na radu, stáhnout si aplikaci Nike running club.

Pro mě to byl neuvěřitelný objev. Když jsem se v aplikaci šťourala dost dlouho, najednou jsem si byla schopna nastavit program pro úplné začátečníky, který měl do 2 měsíců jedince vytrénovat k uběhnutí 5 km v klidném tempíčku. WOW, 5 km? Jdu do toho! Trošku s obavou jsem zkusila první trénink, na kterém se spíš chodilo, než běhalo. A dala jsem to! Co si pamatuji (protože jsou to přeci jenom už 4 roky), trénovalo se 5 dnů, jeden byl pak na odpočinek a jeden na jiné cvičení. Jediný problém byl, že aplikace neupozorňovala na změnu tempa a bylo tedy potřeba mít ji neustále zapnutou, naučit se nazpaměť trénink a celou dobu běhu to kontrolovat. Byla jsem na sebe přísná, nevynechala ani jeden den – protože to je cesta do pekel. A skutečně, nakonec jsem uběhla 5 km a pak už jsem si samovolně začala přidávat víc a víc. To už šlo samo  🙂 Přišel podzim, já nastydla a běhání jsem pověsila na hřebík. Vrátila jsem se k němu až někdy na jaře, když jsem začala chodit i do fitka a po každém cvičení si dala ještě pár km na páse – a světe div se, fyzička nezmizela a běhala jsem jako kdyby ten hluchý půl rok ani nebyl. Někdo se mě ptal na bolest holení – když jsem začala běhat, tak jsem s tím dost bojovala. Nevím, zda to bylo technikou, nebo únavou, nebo tím, že to byl nový pohyb. Na jaře nebylo po bolesti ani stopy a už se nikdy nevrátila.

V létě jsem pak zjistila, že jsem těhotná a nastalo další 2 leté hluché okno. K běhání jsem se snažila vrátit několikrát, ale zjistila jsem, že aplikace Nike running se změnila a vůbec už nefunguje na původním principu – a já jsem věrná a nesnáším změny.

Hrozná výmluva, ale prostě jsem se nepřinutila ani k pravidelnosti.

Co mě přimělo se do toho nakonec znovu vrhnout? Ono, jak jednou najdete k něčemu lásku, celkem často na to myslíte. A já toužila znovu běhat. Nikdy jsem se totiž necítila tak krásně volná, jako když mi vítr foukal do vlasů a nohy udávaly pravidelný rytmus. A endorfiny na konci byly třešinkou na dortu.

Takže jsem se pilně vrhla do app storu a našla si úplně nejlepší aplikaci na světě (jmenuje se Running a má obrázek plamene), která mi 100 % vyhovuje! Nastavila jsem si tréninkový plán na 24 týdnů pro začátečníky a vyběhla. Podle aplikace by se mělo běhat 3x do týdne, já si to povýšila na každý druhý den a snažím se to tentokrát dodržet. A co vyzvedávám do nebes je, že vám v průběhu běhu vše hlásí- kdy jít krokem, kdy běhat, kdy sprintovat, kdy je třeba půlka už za vámi.

Pokud začínáte běhat, neběhejte bez aplikace. Jako vážně. Najděte si buď trenéra (na kterého skoro žádná nemáme), nebo si alespoň stáhněte appku.

 

Co se týče tipů, které jsou podle mě důležité, tak vám je sem sepíšu:

 

 1. Dělejte to kvůli sobě, kvůli tomu, že se chcete hýbat. Pokud máte v hlavě, že radikálně zhubnete, musím vás zklamat – během nezhubnete. Já nezhubla zhola nic. Postava se možná upravila, ale nic úžasného se nestalo- myslím, že větší změny zaznamenáte až byste běhaly třeba rok.
 2. Pokud rády posloucháte hudbu, nastavte si vše dopředu – i aplikaci. Není nic horšího než řešit nastavení u běhu.
 3. Nepřemýšlejte! Nikdy a za žádných okolností nemyslete na to, že jdete dnes běhat! Případně, že musíte. Do večera se vám to rozleží v hlavě a nebude se vám chtít. Berte to jako fakt, myšlenky zatlačte a večer se automaticky oblečte a jděte. Funguje to, skutečně. Když už stojíte před barákem, tak vyběhnete určitě 😀
 4. VYDRŽTE. Začátky jsou těžší. První minuta běhu bývá blbá, ono se to nakonec rozběhá a bude to dobré.
 5. Hecujte se! Naštěstí lze nastavit v aplikaci hlášení již po minutě, takže pokud máte běhat 2 minuty, víte, kdy máte půlku za sebou. Musíte být na sebe tvrdé!
 6. Pokud budete mít někdy pocit, že už to nedáte a budete chtít zastavit – nedělejte to. Protože ta síla tam je… Já jsem třeba měla včera pocit, že už to fakt nedám a doběhla jsem dalších 12 minut a z toho několik sprintů. Krize přijde a pak zase odejde.
 7. Pokud vás píchá v boku, celkem pomůže se narovnat a zatnout břišní svaly. Přejde to.
 8. Motivace je jednoduchá – musíte chtít. Nepomůže vám nic jiného, ani fotky, videa, nic. Musíte chtít běhat a naučit se to mít rády. Jak se motivovat přes den – vracím vás k bodu číslo 3 🙂
 9. Když začínáte, je to vždy velmi opatrně a pomalu. Tím se naučíte poslouchat, naučíte se tempo, dýchat a žádný přepálený začátek nehrozí.
 10. Pokud běháte v létě, berte s sebou i láhev vody. Velmi nepříjemně pak škrábe v krku. Taky se mi vyplatilo mít u sebe kapesník 🙂
 11. Nezapomeňte se na konci protáhnout!!! Svalovou horečku budete mít max první týden, pak už to bude v pohodě.

Tak snad vám to třeba trochu pomohlo. Pokud hledáte univerzální návod, jak běhat těch 10km, potají závidíte holkám, které to dávají a mají hezkou postavu a chcete to taky, jenomže se nemůžete přinutit- vězte, že musíte skutečně chtít v první řadě vy samy. Když už máte za sebou první trénink, musíte se přinutit do dalšího a dalšího. Nemyslete si, mně se taky nechce, ani dneska se mi nechce, ale nepřemýšlím nad tím. Prostě to beru jako fakt- dnes jdu běhat- a až přijde manžel, obuji si tenisky, obléknu kraťasy, nasadím sluchátka a prostě půjdu. Bezpodmínečně. Pokud jednou vynecháte, pak lehce vynecháte podruhé, potřetí a pak už nepůjdete běhat vůbec. Tentokrát musíte být na sebe tvrdé a vydržet, nutit se. Zlomí se to, jsem si 100 % jistá, že ano a běh budete nakonec milovat 🙂

Tak držím palce!

 • Reply
  Petra
  22. 8. 2018 at 19:35

  Jsem taky notorický neběhač. Tenhle sport z duše nenávidím od základky, po narození dcery jsem se zkusila přihlásit do nějaké běžecké skupiny. S přehledem jsem byla poslední z posledních a to mě tehdy definitivně odradilo od jakýchkoliv pokusů. Přesto ale obdivuju všechny holky, které se do toho pustily a vydržely. A tajně doufám, že se to jednou zlomí i u mě. Musím přiznat, že po přečtení tvého článku jsem si do mobilu nastahovala asi 10 různých běhacích a cvičících aplikací, tak jsem zvědavá, jestli to nakonec klapne. Moc díky za motivaci i super článek :).

  • Reply
   Lucie
   22. 8. 2018 at 19:57

   Tak budu držet palce… Jak říkám, já tohle znám, motivace na nule a notorický neběhač. Ale pomohlo mi odhodlání a fakt dobrá aplikace 🙂

 • Reply
  Amellia
  22. 8. 2018 at 21:59

  super motivační návod 🙂 já patřila k těm, kterým běhání nikdy nevadilo, ale po narození dcery (už je jí 20 měsíců) už jsem nevyběhla. Manžel chodí domu před devátou a prostě není moc kdy…

  • Reply
   Lucie
   23. 8. 2018 at 8:26

   no to je tezke, kdyz uz ma clovek deti, najit si chvilku… ja chodila behat pres obed s kocarkem

 • Reply
  Gabina
  24. 8. 2018 at 9:42

  Jezisi marja, ja snad budu muset zacit taky! 🙂 Ale ja tedy nenavidela i tu sedesatku! :D:D trosku problem pro me tedy ale je, ze mam tri deti a pracuji na plny uvazek. Tudiz jediny “volny” cas je hodinova pauza v praci, coz je nejpis idealni (kancelar hned vedle reky!), ale… nemame sprchu! To budu muset dovymyslet…
  Ale super clanek. Dekuju!
  PS: Muj manzel beha… a tak jsem v rodine jen ja ta nebehaci, to je snad jeste horsi…

  • Reply
   Lucie
   24. 8. 2018 at 15:05

   vecer se to neda? ja nechavam obe deti manzelovi a proste jdu behat… po celym dnu si to fakt zaslouzim!

 • Reply
  Tereza
  24. 8. 2018 at 18:55

  Běh miluji, ale po narození dcery jsem ovšem věcný začátečník a ne a ne se dokopat k pravidelnosti. Chjo chjo. Nevím kde denně vyšetřit hodinu. Zvláště když de pořád jí mění rytmus… A evidentně jsem málo tvrdá…

  Dobrá práce a jdu kouknout na appku.

 • Reply
  Hilde
  25. 8. 2018 at 20:28

  Opravdu super :), moc děkuji.

 • Reply
  Gabriela Jencova
  27. 8. 2018 at 8:28

  Vecer , kdyz uz jsou deti v posteli, chodi behat manzel. Trikrat v tydnu. Ja po vecerech pripravuji svaciny a obedy na druhy den ( zijeme v Belgii a tady je to trosicku jinak se skolkou/skolou a jidlem ).. takze jsem rada, ze si dam v jedenact sprchu a jdu do postele ( k nejmladsimu vstavam cca 2-3 za noc) 🙂 Behat vecer je pro me tedy temer nemozne. Bylo by to spis tedy beh v noci, na ukor spanku, cehoz i tak nemam dostatek. takze to budu muset proste zaridit nejak jinak 🙂 I kdyz to zni neuveritelne, ja mam nejvic casu prave v praci 😀 Ale kazdopadne dekuju za super clanek! Jednoho dne se k tomu dokopu, musim!

  • Reply
   Lucie
   3. 9. 2018 at 18:23

   tak to je jina, vzdyt ja taky zacala behat az mel Filip 2 roky a v noci jsme se vsichni vyspali 🙂

 • Reply
  Tereza
  30. 8. 2018 at 12:22

  Já začínám s během už kolik let (možná i desetiletí :)!! Pohyb mi neva, jsem nadšený sporťák, ale vytrvalostní běh, to je něco,na co asi nemám buňky, nebo teda spíš ten morál!! Já myslím, že bych závodně mohla vymýšlet výmluvy, proč ne 😉
  Docela jsem se rozběhala s kočárem, ale pak mi mladík trochu odrostl a už jsem ho do kočárku moc dávat nechtěla … a když jsem ho dala, tak jsem si to pro příště zas rozmyslela (ono 30kg na tlačení a k tomu zoufale se zmítající vlastní tělo…. :).
  Ale třeba to ještě někdy dopadne!! Až natrénuju, jak se pořádně hecnout a nepolevit, myslím, že budu běhat jak Zátopek!! 🙂

  • Reply
   Lucie
   3. 9. 2018 at 18:23

   tak to moc drzim palce!!! ja beham po vecerech, kdyz uz mam konecne hlidani

 • Reply
  Lucie
  31. 8. 2018 at 13:40

  Je ta apka opravdu tak dobrá? Stáhla jsem si trial verzi na 7 dní, jinak mi to přijde docela drahé 300kč/měsíc. A nějak v tom nemůžu najít tu hudbu, co by tam snad měla být…Tak dneska vyzkouším.

  • Reply
   Lucie
   3. 9. 2018 at 18:22

   Ta appka je ale zdarma. Ja vubec netusim co se vam zobrazuje, k zaplaceni je tam nejaky program na hubnuti… ten jsem si neplatila, ja mam zakladni verzi 🙂 jinak hudba tam neni, hudbu si poustim zvlast v telefonu

 • Reply
  Evženka
  31. 10. 2018 at 16:46

  Běhám, běháš, běháme… já taky začala běhat asi před měsícem když přestaly ty strašné vedra. Mě se nejlépe běhá ráno před prací. Teď na podzim přemýšlím o pořízení nějaké pořádné běhací bundy, tak sem se chtěla zeptat, zda by jsi neměla nějaké doporučení. Koukám se zatím po eshopech a zaujala mě třeba tato: https://www.aboutyou.cz/p/diadora/sportovni-bunda-l-x-run-3946537 ale nevím jestli je vhodná, nějaké tipy?

Odpovědět