ZIVOT

Kidedu- učíme se režimu + soutěž

9. 8. 2018

Článek vznikl ve spolupráci s Kidedu.

Jednou mi tak ve schránce přistál mail s nabídkou spolupráce. Nic zvláštního, týdně jich je tam několik, ale tento mi po dlouhé době dával zásadní smysl. Didaktickou hru vymyslela maminka dvou dětí, Štěpánka Vontrobová. Vychází z vlastní zkušenosti, kdy doma neustále bojovali s oblékáním, čištěním zoubků, a nakonec i s přidruženými otázkami. Vznikla tak úplně první hra Kidedu, která je založena na principu Montessori pedagogiky a strukturovaného učení.

Už od doby, kdy Laurinka nastoupila do školky (což bylo v jejích 3 letech), se na ni začaly klást nároky. Najednou se musela naučit sama oblékat, vyslékat, sama se najíst, dojít si na záchod, umýt ruce, začali jsme po ní chtít, aby si uklízela hračky před spaním, poskládala ráno pyžámko, nebo si sama čistila zoubky atd.

Samozřejmě, že tohle nenastalo ihned. Trvalo to určitě rok. Následně jsme se snažili ze všeho vytvořit rituál, neměnné schéma, aby se s ním Laurinka sžila. Formou hry jsme ji naváděli k činnostem, které měla přijmout za své a zautomatizovat je.

Jenomže ono to dopadlo tak, jak to s povinnostmi bývá. Neustále je připomínáme, když má dobrou náladu, tak je splní, když nemá, tak ji pomalu na kolenou prosíme, aby udělala, byť jednu věc.

Mamka mi nedávno říkala, že kdesi četla, že dítě by mělo mít jednu důležitou rodinnou povinnost už ve třech letech (například pomoc s uklízením nádobí). Nebo zmíněné skládání pyžámka po spinkání. Nebo třeba stlaní vlastní postýlky. Na jednu stranu se cítí důležitě, na druhou stranu je to učí pomáhat v domácnosti (což jednou určitě oceníme, maminky 🙂 ).

A tím se dostávám zpátky ke hře. Dorazila mi domů krabice, ve které byly 3 dřevěné stojánky a sada kartiček v pytlíku. Na kartičkách byly vyobrazeny různé činnosti, jako například holčička, která se koupe, která snídá, obědvá, uklízí hračky, hraje si, čistí zoubky atd.

Tyto kartičky mají pomoct dětem naplánovat den, naučit se rozdíl mezi ráno, poledne a večer (orientace v čase), před a po (časová souslednost) a to díky vizualizaci, naučit je režimu, nezapomínat a mít zodpovědnost.

Kartičky jsem vytáhla z krabice a odevzdala Laurince. Hned se na ně vrhla a hezky jsme společně poskládaly vizuál našeho večera, od uklízení hraček až po spinkání. Po každé splněné činnosti vzala kartičku a schovala ji do pytlíčku. Až nám zůstalo pouze spinkání, které uklidila ráno 🙂

Kromě zmíněných předkreslených kartiček najdete v sadě i 4 čistě bílé, které vám dávají možnost na ně nakreslit vaše vlastní rituály nebo činnosti, čím může být učení režimu pro děti ještě víc zábavnější.

V pytlíčku jsou některé kartičky i dvakrát, tak si s nimi můžete zahrát třeba pexeso 🙂

Sada se doporučuje například i do školek, kde je plnění a učení režimu hodně důležité. Dále jej třeba využívají učitelé jazyků nebo speciální pedagogové (na vývojovou dysfázii, poruchy autistického spektra atd.).

Pro Laurinku už mi přijdou kartičky trošku zbytečné, přeci jenom bude mít 5 let, takže hodně věcí už zvládá skutečně sama. Ale na 100 % budeme využívat s Filípkem, dost nám to usnadní učení a přechod na povinnosti, kromě pouhých her, smyslem hry je totiž hlavně přenesení zodpovědnosti za své věci přímo na dítě – bez připomínání a příkazů.

Doporučuji sadu tedy pro všechny děti, zvláště pak pro ty, které mají s režimem problém. Které třeba těžce zvládají změny nebo se hůř učí. A samozřejmě pro ty, které jsou třeba nemocné.

A zakončila bych to velmi pěkně – pokud vás hra zaujala, mám tady pro vás slevu na 60kč, po zadání kódu „zivot30“ v objednávce (a tím i podpořit tento krásný projekt!). Kód platí do 16.8.

A taky si můžete o jednu sadu dle výběru zasoutěžit!

Co pro to stačí udělat?

 1. Sledovat moji stránku na FB (ZDE).
 2. Sledovat Kidedu na FB (ZDE).
 3. Do komentáře tady (v tom případě nezapomeňte uvést mail a vaše jméno na FB, abych mohla zkontrolovat, zda nás sledujete) nebo u příspěvku na FB stačí napsat věk a pohlaví dítěte, které by sadu využilo a proč 🙂
 4. Kdo bude příspěvek sdílet, bude do soutěže zařazen 2x (pozor, sdílet musíte veřejně, jinak to neuvidím)

Soutěž potrvá do pondělí 13.8., kdy ve 20:00 vylosuji jednoho výherce a uveřejním na stránce FB.

Hodně štěstí!

 • Reply
  Petra Kaplanová
  9. 8. 2018 at 6:15

  Sadu by určitě využil můj syn Kryštof, který se na podzim chystá do školky, takže také určitě bude potřebovat se orientovat ve všech těch povinnostech, které ho čekají.

 • Reply
  Žaneta Tejklová
  9. 8. 2018 at 6:56

  Mame 3 letého Matěje, ktery se rad uci novym vecem a rad si hraje. Myslim, ze tato pomucka/hracka by byla idealni pro jeho další rozvoj.

 • Reply
  Lenka
  9. 8. 2018 at 7:51

  Urcite bychom vyuzili se synkem (4 roky).

 • Reply
  Mirka Duskova
  9. 8. 2018 at 8:21

  Ahoj, Moja Hanicka ide do skolky od septembra a zatial to vyzera, ze mam z toho viac smutku a stiahnuty zaludok ako ona. Uz teraz mi chyba. Zostavam doma s rocnym syncekom, co ma diagnozy, tak nudit sa nebudem, ale dcerka bude chybat. Velmi som rozmyslala, ci ju dat do skolky, ale tak sa tesi a pyta sa na deti a na skolku uz skoro rok, ze som ju dala. Tato hra vyzera super, urcite pomoze aj pri komunikacii a vysvetlovani, co ju v skolke caka . Mirka

 • Reply
  Katka
  9. 8. 2018 at 9:53

  Hra vypadá skvěle. Využili bychom jí pro tříletou dceru.
  Katka (katerina.horova86@gmail.com)

 • Reply
  Adéla Vejvodová
  9. 8. 2018 at 10:05

  Využila bych ji pro moji 4 letou dceru, která má s povinnostmi docela problém a ráda mi oznamuje, že nemůže nic dělat, protože ji bolí ručičky… Tak by se třeba chytla za nos 😀 Na FB sleduji obojí jako Adéla Vejvodová

 • Reply
  Barbara Hrabovska
  9. 8. 2018 at 11:21

  Hugo 2roky, protože bez režimu to proste nejde! 😎

 • Reply
  Lucia Barabasová
  9. 8. 2018 at 11:58

  Ooo, tak jednoduché a pritom tak nápomocné! Pre moju mladú, skoro trojročnú super pomôcka ❤️

 • Reply
  All about Candy's Life
  9. 8. 2018 at 13:15

  Je to je tak krásný! Mít dítě tak si to hned pořídím a určitě jednou pořídím! Je to krásny jde vidět že povinnost může být zábava ♥

 • Reply
  Tereza
  9. 8. 2018 at 18:22

  děkuji za tipy, u nás se to ještě moc neužije, ale do budoucna je to hezký nápad 🙂

 • Reply
  Moni Ka
  10. 8. 2018 at 1:06

  Tak to je opravdu pecka, přesně dělané pro mé děcka 🙂
  Teď vážně 🙂 Sadu by využil syn 5 let i dcerka 3 roky a oba se snaží režimu vyhýbat…
  Sleduji jako Moni Ka

 • Reply
  Michaela
  10. 8. 2018 at 8:43

  Využila bych pro syna, kterému teď na podzim budou 3 roky a od září nastupuje do školky a s režimem je to někdy dost boj, tak třeba by mu to pomohlo 🙂 na FB Michaela Kratochvílová, MK.Michaela@seznam.cz

 • Reply
  Markéta Kišová
  10. 8. 2018 at 10:08

  Krásná hra o které už jsem jednou kdysi slyšela. Moc se mi tento nápad líbí. A určitě bychom ho s Laurinkou ocenili. Budou jí dva roky a tudíž se blíží čas, kdy se bude muset postupně začít učit určité rituály, které zatím nezvládá. Však je ještě malá.
  FB: Kišová Markéta
  e-mail: kisova.marketa@seznam.cz

 • Reply
  Lucia Procházková
  10. 8. 2018 at 11:59

  Milujeme inteligentne “hracky” a toto je jedna z nich,3-ročná Zora ma obcas Monkovsku naladicku,kedy musi byt vsetko podla jej predstáv,tak si myslim ze karticky by boli hodne využívané😊

 • Reply
  Renata Ševčíková
  10. 8. 2018 at 15:47

  U nás určitě Šimon (čerstvě 3 roky) a kdyby se přidal i starší brácha tak by vůbec nevadilo 😀 Na fb sleduji jako Renata Ševčíková a sdílím, PavlikovaRenata@seznam.cz

 • Reply
  Katka
  10. 8. 2018 at 16:46

  Hodila by se pro našeho Míšu (2,5), protože s dodržováním některých částí režimu má trošku problém 🙂
  FB: Kateřina Chromková
  katka.chromkova@email.cz

 • Reply
  Anna
  11. 8. 2018 at 7:18

  Určite by som to využila pre syna ( 5 rokov) ktoreho sa mi nedarí naučiť pravidlám 😏 a týmto spôsobom ,tak hravo by to snáď šlo 😊 a neskôr pre dcéru tá má síce len 9 mesiacov, ale ani sa nenazdám a budem to potrebovať 😁 meno na FC Anna Socháňova
  anicka.forgac@gmail.com

 • Reply
  Hanka
  11. 8. 2018 at 8:04

  urcite by to vyuzila nase dvouletacka 😉 i kdyz szatsi bracha na to bude take zvedavy:-) haanyy@seznam.cz

 • Reply
  Veronika Moder
  11. 8. 2018 at 10:18

  Zdravím, určitě bych využila se synem 4roky a az povyroste dcera,tak taky 😊Na FB jsem jako Veronika Moder veru.gruntova@gmail.com

 • Reply
  Bastera
  11. 8. 2018 at 20:42

  Synovi je zatím jen 21m, ale myslím, že postupem času bychom mohli využít a usnadnilo by nám to komunikaci a některé scény, které přichází 🙂
  Barbora Obstová, bastera@seznam.cz
  PS: kdyby tu byl komentář dvakrát omlouvám se zlobí net

 • Reply
  Lenka
  13. 8. 2018 at 7:16

  Filip 2 roky,pokud nevyhráli,určitě pořídíme:-) myslím,že mu postupně právě tato hra prospěje.

 • Reply
  Iva
  13. 8. 2018 at 11:30

  Syn Ondřej skoro 1 rok 🙂 určitě bychom využili až trochu povyroste 💝 ii.sehnalova@centrum.cz

 • Reply
  Veronika
  13. 8. 2018 at 12:57

  Syn Adamko ma rok, ale je strašne zvedavý a rýchlo sa učí. A určite by sa mu zapáčilo asi trošku neskôr aj niečo takéto;).

 • Reply
  Martina
  13. 8. 2018 at 13:24

  Švagrová má dvouletého syna a určitě by z takovéhle parádní hry byli oba nadšení! 🙂

  mail: martina.stefkova@centrum.cz
  FB: Martina Štefková

 • Reply
  Lucie chmielová
  13. 8. 2018 at 14:14

  Syn 5 let a později dcera (5m) Lucie Chmielová witlucie@gmail.com

 • Reply
  Ivana
  13. 8. 2018 at 14:23

  Sadu by určitě využil náš syn Míša, který v říjnu oslaví své čtvrté narozeniny a později i roční dcera Zuzanka. A snad by nám to usnadnilo i návrat od září do školky. Sleduji fcb jako Ivana Musilova Ulreichová.

 • Reply
  Martina P
  13. 8. 2018 at 15:48

  Hra by byla super pro dceru tříletou, v září bude nastupovat do školky, takže změna režimu 🙂
  Můj fb Martina Pardovska, email. martina.profotova@seznam.cz

 • Reply
  Martina P
  13. 8. 2018 at 15:53

  Hra by bavila tříletou dceru. V září nastupuje do školky, takže změna režimu 🙂
  Můj fb Martina Pardovska, email Martina.profotova@seznam.cz

 • Reply
  Ivana
  13. 8. 2018 at 16:31

  Sadu bych chtěla vyhrát pro moji milovanou vnučku Laurinku,které je sice teprve rok a půl ale určitě by ji za nějaký čas využila, protože už teď je hodně zvídavá..na fb Ivana Toufarová..

 • Reply
  Hana Motyčková
  13. 8. 2018 at 16:51

  Emička (necelé 3roky) se od září chystá do školky a potřebovala by se naučit nějaký režim dne, aby sme to ranní vypravování i s 9měsíčním bráškou zvládali co nejlépe a nejrychleji 🙂 hanamotyckova@atlas.cz, na FB Hanča Tomanová Motyčková

 • Reply
  Kateřina Silber
  13. 8. 2018 at 17:16

  My bychom využili pro našeho Honzíčka který má dva roky a miluje režim.

 • Reply
  Renata singh
  13. 8. 2018 at 17:40

  Zahrali by sme sa s dcerkou 6 rokov @nikinkasingh@gmail.com fcb Renata singh

 • Reply
  Lenina Krausová
  13. 8. 2018 at 17:55

  S nasi Edulou urcite vyuzijeme a radi na maximum :], mamka, Lenina Krausová

 • Reply
  Petra Bogarová
  13. 8. 2018 at 20:26

  To je sen, dala bych synkovi, milujeme tyto typy her <3

 • Reply
  Kateřina Ottmarová
  14. 8. 2018 at 4:40

  mam dve holky 2 a 6 let a proc? jelikoz stale bojujeme s tim a co mam ted udelat – takhle tohle je super pomucka Katka Hhranolka Ottmarová

 • Reply
  jana
  14. 8. 2018 at 12:32

  Určitě bychom využili se synem, jsou mu dva roky a od záři začne chodit do jeslicek. Určitě by mu to usnadnilo přechod na pravidelný režim.

 • Reply
  Nikola Kružberská
  16. 8. 2018 at 22:38

  Jééé a já slevový kód nestihla o půl hodiny aaach joooo :-/…. škoda…

  • Reply
   Lucie
   20. 8. 2018 at 8:51

   jeste bude v zari 🙂

 • Reply
  Nychouse
  22. 8. 2018 at 18:19

  Děkuji za vynikající článek!nyc house

Odpovědět