TIPY

5 ZPŮSOBŮ JAK PŘEKONAT STRES & ÚZKOST

25. 1. 2017

Už nějakou dobu přemýšlím, že bych zkusila meditovat. Skutečně se ponořila do hloubky své duše a našla klid. Dny jsou teď u nás doma plné křiku, neustálých požadavků a proseb, že nemám čas si ani na chvíli v klidu sednout a vychutnat si ticho. A jsem si 100% jistá, že tohle prožívá každá máma.

Proto jsem si jednoho dne řekla, že zkusím najít to svoje “klidné místo”. Zatím neúspěšně. Vždy si najdu milion výmluv, proč teď zrovna nemůžu a když už se k tomu dostanu, hlavou mi běží co všechno ještě musím stihnout udělat, co připravit k večeři, co nakoupit a tak dále. Meditace totiž vůbec není jednoduchá. Je ironií, že to, co vypadá jako nejjednodušší věc na světě (sedět v klidu a dýchat), je v konečném důsledku jednou z nejtěžších. A jsem si jistá, že v tom nejsem sama. Ráda bych se tedy zdokonalila v této nové výzvě, byla sama s sebou trpělivá, dokud nedosáhnu cíle.

Nicméně jsem si řekla, že bych s vámi mohla sdílet pár tipů, které mi pomáhají zůstat v klidu, snížit úzkost a zlepšit duševní pohodu.

1. Dejte si vanu. Nebo klidně horkou sprchu. Já si dávám vanu vyjímečně (nevím proč, vždy je mi blbě), ale horkou sprchu bych mohla pořád. A dlouhou. Pomáhá mi uvolnit svaly a rozehřát tělo, než jdu spát. Pravda je, že po horké koupeli se mi ale spí nejlépe. Jestli chcete co největší level relaxace, zapalte si v koupelně svíčku, třeba levanduli,, která uklidňuje a skvěle se po ní spí (doporučuji zavěsit někde kolem postele pytlíček se sušenou), nasypte si do koupele sůl k tomu určenou a zapněte relaxační hudbu. A prostě na chvíli vypněte.

2. Třikrát se nadechněte. Zní to velmi jednoduše, ale skutečně to funguje. Pokud někdy cítíte, že je toho na vás prostě moc, úzkost, nevolnost (a mohla bych pokračovat), na chvíli se zastavte a třikrát se zhluboka nadechněte. Pomůže vám to soustředit se a přeorientovat myšlenky. Když se začínám podobně cítit, musím jakoby udělat krok zpět, zapátrat, co mě přimnělo se tak cítit a přemýšlet o tom jako celku. Snažit se vše brát s nadhledem.

3. Dejte si čaj. Je to zvláštní, já vím. Ale pokaždé, když si udělám šálek čaje, tak mě to uklidní a uvolní. Většinou si čaj vařím večer, když jdou děti spát. A řeknu vám, není nic lepšího, než se zachumlat pod deku a usrkávat horký nápoj. Pomáhá mi soustředit myšlenky a lépe se vyrovnávat s těžkými situacemi.

4. Jděte se projít. Nebo běhat. Je to na vás. Co je vám příjemnější. Je to velký pomocník v boji proti stresu a úzkosti. A že jich je. Dokud bylo jaro, léto a podzim, neznala jsem lepší relax, než navečer vyběhnout. Celý den jsem se těšila na pátou hodinu, kdy přijel manžel z práce a já mohla konečně obout tenisky. Celou tu vnitřní energii, kterou jsem držela na uzdě, jsem mohla v tu chvíli vypustit. Čerstvý vzduch, ticho v lese, přerušované jenom dopadem mých tenisek na zem… Nádhera. A vracela jsem se domů s úsměvem. Nic mi už nepřipadalo tak strašné 🙂

5. Nakupujte. Dělám si srandu (nedělám). Dělejte cokoliv, co vás činí šťasnými. Já třeba nakupování miluji (jak v obchodech, tak online). Prostě sjíždím weby, koukám, kde co mají, co by se mi hodilo, líbilo… Čas letí a já si nakonec uvědomím, že mě to perfektně rozptýlilo a to, co mě stresovalo, dostalo v tu chvíli úplně jiný rozměr. Už to nebyl takový problém a já jsem nad tím mohla zase v klidu a rozumně přemýšlet.

Jedno ráno jsem se probudila se špatnou náladou. V průběhu dne se mi pak začalo honit hlavou, co vše ještě musím udělat a co mě stresuje. Propracovala jsem se tak na počátek začínající depky. Emča se mě zeptal, zda bych se s ním nechtěla projít na kafčo. Nechtělo se mi, ale přikývla jsem. Děti jsme nechali na hlídání babičce a vyrazili. A víte co? Když jsme se vraceli zpátky domů, měla jsem skvělou náladu! Atmosféra kavárny, lidé kolem mě a skvělé levandulové kafe mi pomohli vypnout a smazali vše, co mě trápilo. Ona možná stačila už ta procházka tam 🙂

A takový malý tip na závěr: čokoláda!!!! Stačí kousek a vyplaví se vám do krve dávka endorfinů, která zaručeně zabere. Já si teď pochutnávám na novince od Mentos- Choco Mint. Spojení karamelu, čokolády a máty je kombinace, která si vás podmaní. Chuť máty je nevtíravá, dává bonbonům úplně jiný rozměr. Takže pokud jste fanouškem osvěžujících příchutí nebo fanouškem nových příchutí, které dokáží pozvednout obyčejnou věc na neobyčejnou, určitě vám doporučuji je vyzkoušet 🙂 Zaručuji, že se stanou oblíbenou součástí vašich kabelek.

Doufám, že vám těch pár tipů pomůže, když budete cítit úzkost nebo stres. Pokud máte nějaké vlastní nápady, určitě mi dejte vědět!

xoxo

    Odpovědět