RECEPTY

Naše Velikonoce

31. 3. 2018

Moje nejvíc ranná vzpomínka na Velikonoce je, že stojím u brány před naším domem, mám oblečenou sukýnku a nazuté sandálky, které klapají při každém kroku. Je to první den, kdy jsem si je mohla obout, venku svítí sluníčko, je příjemně teplo a já se pyšním novými puntíkatými punčocháčky, které mi přinesl zajíček.

Velikonoce jsou pro mě spojení květin, čerstvě utržených tulipánů a narcisů, hyacinty v květináči, nebe bez mraků, jarní vánek, malování vajíček, chystání sobotní večeře, protože v pátek je přísný půst, strouhání křenu a z toho slzavé údolí a hlavně pečení.

Celý dům zahalí pára, vůně koláčů mísící se s vůní uzeného a vařící se řepy. Kdysi se k tomu přidala i vůně rozpuštěných voskovek, které jsme používaly k malování kraslic.

Musím se přiznat, že od doby, co už nežiji s mamkou, tak Velikonoce flákám (tedy pokud k nám nepřijede a nepostará se ona 😀 ). Nejsem schopna nazdobit, upéct, dělat nějaké DIY, vařit, natož uklízet 🙂 Nevím zda je to tím přechodem ze zimy, nebo tím, že je většinou přes svátky ošklivo, netuším…

Tento rok jsem se ale pokusila vzchopit. Malování vajíček snad zmákneme ještě dnes nebo zítra a podařilo se mi alespoň něco upéct, a dokonce nakoupit na zítra 😀 (no dobře, nakupovat byl Emča).

Včera jsem přidala recept na cupcake ovečky, dnes přidávám recept na jidáše. Dělala jsem je podle Kačky z tchibo blogu, odkaz s postupem a ingrediencemi ZDE.

Byly to moje první jidáše a musím se pochválit. Povedly se! Těsto bylo krásně vláčné, úžasně mi vykynuly a upekly se nádherně dozlatova. Bohužel až když jsem je ochutnala,  zjistila jsem, že bylo potřeba asi přidat i trochu medu, aby byly sladší 😀

Nicméně vůbec jim to neuškodilo a zaprášilo se po nich- bránila jsem je tělem, abych je stihla nafotit. Jedli jsme je ke snídani jako briošky s máslem a džemem- doporučuji.

A víte co je nejlepší? 90% ingrediencí máte doma! Já dokupovala pouze droždí a kdybych netrvala na čerstvém, tak jsem měla v šuplíku i sušené.

Delší je akorát kynutí, to je i 2 hoďky, ale tak nějak to celé odsýpalo. Fakt rychlorecept, pokud chcete sváteční snídani, doporučuji zkusit 🙂

Máte nějaký oblíbený Velikonoční recept? Nebo tradiční, který děláte každým rokem?

 

    Odpovědět