DIY

FOTOGRAFICKÉ POZADÍ

22. 1. 2017

Ráda fotím. Ne na profesionální úrovni, ale ráda zachycuji okamžiky našeho života. Taky miluji Intagram. A to právě tím, jak je to nádherná přehlídka a inspirace, co se týče vybraných záběrů. Občas skutečně žasnu, jak některé holky dokáží zachytit jeden jediný moment.

I když… Je tomu skutečně tak?

Mít skvělou fotku je velká práce. Člověk vidí ten dokonalý výsledek, ale co tomu předchází, je nám skryto. A jsou to skutečně desítky minut, pokud jde o Instagram, pokud jde o blog tak klidně i hodiny, než je naše práce u konce.

To není jenom se postavit a vyfotit. Pokud chcete mít “dokonalou” fotku, musíte vše aranžovat. A trvá to. Nebudu lhát- dlouho.

Jelikož jsem dostala už hromadu dotazů ohledně svých fotografií a jejich úpravy, rozhodla jsem se, že čas od času vám sem hodím pár tipů a rad, jak a co třeba dělám já a v čem vidím velkou výhodu.

Volba pozadí na fotografiích byla teď moje největší starost. Jak všichni víme, bílá je vždy trefa do černého. Nejlépe je tedy fotit na bílém podkladu, obrusu nebo stolu. Jenomže ne všichni tu bílou máme (obrus asi ano) a také chceme používat různé pozadí než pořád dokola to samé. Já jako první volila dvě věci. Umělou kožešinu a pak paletu.

Kožešinu jsem kupovala nějakou levnou z Jysku myslím, posloužila tak jak měla a fotím na ní pořád. Koukala jsem na stránky a našla toto, myslím, že by stačit měla. Kdyžtak se podívejte po kobercích z umělé kožešiny. Já na ní většinou fotím flatlay nebo kombinuji několik pozadí dohromady.

Paletu mi vyrobil manžel. V OBI jsme koupili plotovky (hodí se na to asi lépe latě, které si tam můžete nechat i nařezat, já volila rozměr celé palety 1x1m), které zespod přibil na hranol, který si také můžete nechat nařezat. Jenom si to doma vše přeměřte 🙂 Nakonec mi to natřel bílou barvou. Paletu využívám hodně často, což jste si mohly všimnout třeba TADY nebo TADY. A nejvíc ji používám při focení flatlay na instagram.

S těmito podklady jsem si vystačila 3/4 roku. Ve skrytu duše jsem ale toužila po mramoru a nějakém tmavém dřevě. Jenomže kde vzít mramor? Když bych kupovala prkýnko, bylo by malé a za hroznou cenu (1800,-!!!). A desku bych sháněla těžce. Rekostrukce kuchyně je v pláně za pár let (tajně toužím po mramorovém ostrůvku) a koupelna, kde bude, je sice v plánu již na jaře, ale po denním světle ani památky.

Tak dlouho jsem nad tím dumala, hledala, googlila, až jsem si vymyslela vlastní řešení. Skladné, které mi vydží zase nějakou dobu. A cenově je to za hubičku.

Co budete potřebovat:

– 2 kousky lepící folie (po 1m) dle vlastního výberu (já kupovala mramor a tmavé dřevo)- u toho tmavého dřeva si klidně kupte 2m, rozdělte si na polovinu a nalepte si jeden metr a nad to ten druhý.

– velké výresy na podlepení folií

– 2 kartonové podložky ( rozměr 1160×760 TADY)

– ostrý nůž

Postup:

Já začala rovnou nalepením folie na kartonovou podložku. Až po nalepení celé folie jsem si všimla, že přes to prosvítá vroubkovitá struktura podložky. Což mi jako perfekcionistovi vadilo, na fotkách to bylo taky vidět. Vše přikládám zdokumentováno 🙂 Je tedy na vašem uvážení, zda vám to tak stačí, nebo chcete skutečně hezký rovný povrch.

Takže já pomalu folii zase odlepila, naštěstí z kartonu to šlo lehce. A celou jsem jí podlepila tvrdými výkresy. Tady si dávejte pozor, ať vám výkresy na sebe navazují úplně na milimetry, pak to není skoro vidět. Také jsem je dávala cca 5-10 cm od okrajů. Musíte být velmi opatrné, jak jednou výkres nalepíte, už ho od folie neodlepíte :-/

Takže až to budete mít hotové, stačí si celou folii otočit nazpátek a nalepit na karton- právě těmi kraji, které jste nepodlepovaly. Pak jsem už jenom nožem odřezala zbytky kartonu, které překážely a voala! Krásné 2 nové, fotogenické povrchy máte na světě 🙂

A VŽDY foťte v pokoji, kde máte nejvíce denního světla, co nejblíž k oknu, ať jsou fotky plné světla 🙂

A tady ty vroubky:

Co by jste třeba chtěly vědět příště? Co používám na úpravu fotek na blog nebo na instagram? Nebo jak fotit, jak stylizovat? Cokoliv vás napadne, klidně pište, já to pak zpracuji 🙂

    Odpovědět