ZIVOT

Jak se mi změnil pohled na módu za posledních 5 let

30. 11. 2018

Článek vunikl ve spolupráci s Felipe.cz

Pamatuji si moment, kdy jsem v ruce držela první peníze za letní brigádu a těšila se na to, až je utratím za nový šatník. Ta nejdůležitější věc pro mě byla nakoupit toho hodně a za levno. Jako 16 letou by mě ani nenapadlo se kouknout na nějaké složení a popravdě by mi to bylo i putna 🙂

Když jsem začala v práci vydělávat pravidelně, už jsem nakupovala trochu dražší věci, každý měsíc něco a samozřejmě dle nejnovějších trendů. Vůbec mě nezajímalo, zda mi ta věc sluší, zda se v tom cítím dobře, nebo jestli je cena adekvátní ke kvalitě materiálu. Prostě jsem chtěla být in a vše ostatní šlo stranou.

A pak přišlo první těhotenství. Po porodu se stala taková zvláštní věc- nedokázala jsem mít na sobě nic umělého. Pořád mě svědila kůže a trpěla jsem jak ďas. V té době jsem vyházela 3/4 skříně a nosila pohodlné bavlněné oblečení, které mi nevyvolávalo kopřivku po celém těle.

Jakožto máma na mateřské jsme ani neměli moc peněz, takže moje měsíční nákupy rázem vymizely a já si musela vystačit s tím, že jsem si koupila jednou za čtvrt roku tričko. A tam se najednou začalo něco měnit. Pozvolna jsem si začínala uvědomovat důležitost materiálu, jejich kvalitu a funkčnost. Zamyslela jsem se nad tím, jak se moje tělo cítí v umělotinách a kolik za ně v konečném důsledku utratím (nebo jsem utrácela) a na ručičce vah jsem viděla druhou stranu, kdy zaplatím za vlnu nebo kašmír dost peněz, ale při správné péči vydrží mnohdy celý život nebo i generace.

A tak jsem před 4 lety dosala od Ježíška svůj úplně první kašmírový svetr. A nikdy v životě jsem neměla něco luxusnějšího, příjemnějšího, teplejšího a dražšího.
O tom, že se mi ho pak podařilo vyprat v teplejší vodě, se raději nebudu zmiňovat. Trochu se srazil, ale tak nosím ho jako o něco kratší svetr než byl… Obrečela jsem to.

Jiný kašmír jsem už neměla. Přibyla mi ve skříni nějaká vlna nebo mohér, ale kašmír byl kašmír.

Nedávno jsem se začala zajímat, co je vůbec zač. O tom, že je nadstandardní a luxusní jsem věděla už podle cenovky v obchodě, ale proč- to byla pro mě záhada. A tak jsem se dozvěděla, že je dražší proto, že se získává z kašmírských koz a množství je dost omezeno. A taky to, že kolikrát kašmír, který řetězce vydávají za “luxusní zboží”, pochází z výroby v Číně, kdy se značky snaží cenu výroby stlačit na minimum a používají ta nejlevnější kašmírová vlákna s nejnižší užitkovou kvalitou. A my pak za to platíme nemalé peníze :-/

Když mě oslovil eshop Felipe.cz, jestli bych nechtěla vyzkoušet nějaký z jejich svetrů, neváhala jsem ani vteřinu. A to už i díky tomu jak zodpovědný přístup ke mně měli. Vše mi důkladně vysvětlili, poslali odkazy na prostudování, poradili s výběrem (jelikož mají na stránkách přes 300 modelů v 40 růných barvách, šla mi z toho hlava kolem). A tím si získali moji důvěru (a ještě informací, že pokud bych si svetr nějak poškodila, mohu ho poslat BEZPLATNĚ na opravu! Což teda po mojí zkušeností s praním beru jako velké gesto).

Dostala jsem od nich pro vás i menší slevu. Pokud máte v plánu si nějaký svetřík v brzké době pořídit, případně si o něj říct k Vánocům, můžete použít slevu 10% s kódem LUCIE, přímo na stránkách Felipe, platný do 24.12.

Tak jaký vztah máte k slow fashion módě? Nebo ke kvalitním materiálům?

 • Reply
  Dagmara
  1. 12. 2018 at 8:21

  Vnímam to podobne ako ty, tiež si radšej kúpim raz za 1/2 roka jeden kvalitný kúsok ako každý týždeň niečo umelé, len preto, že je to in a lacné. Ale tiež to bol postupný prechod a uvedomovanie sa. Na svoj kašmírový svetrík si budem musieť ešte chvíľku počkať ale aj to bude ☺️

 • Reply
  Adéla Vejvodová
  1. 12. 2018 at 13:48

  Na svůj první kasmir ještě čekám, ale poslední dobou dost sleduji složení – vybírala jsem si na zimu kabát a byla jsem dost zdesena- většina v retezcich ma 100 nebo 80% akrylu. Tak jsem raději koupila na Vinted Pietro Filipi s 80% vlnou a hřeje krásně.

 • Reply
  All About Candy's life
  4. 12. 2018 at 7:38

  Za prvé bych ti chtěla říct, že jsi moc krásná maminka! Jinak ohledně oblečení a nakupování mě vedla máma, pro ní bylo vždy lepší kvalita než kvantita. V pubertě jsem jí za to vždycky říkala, že ten styl není můj a že to spíš unosí ona. Taky jsem si za svojí první výplatu nakoupila hromadu věcí které mamka stejně časem nechávala odvážet do Vietnamu. Jinak kousky co mi máma koupila tak je teď ráda nosím a u mě hlavně vede kvalita 🙂

 • Reply
  Klára Ševčíkova
  5. 12. 2018 at 9:01

  Také jsem zrovna na mateřské a co nevidět k nám přibude další miminko. Přiznám se, že vždycky pořizuji kvalitní věci dcerce, na mě až co zbude, ale nikdy jsem toho nelitovala, děti to potřebují mnohem víc než já, vždyť ten svůj život teprve startují a musí mít přírodní materiály, zdravotní obutí, hračky bez ftalátů, šetrnou kosmetiku uff, je toho hodně a naš rozpočet není nafukovací. A z těchto všech důvodů jsem ráda, že mám v šatníku pár univerzálních vojáků, které tahám snad 15 let a tak je víc korunek pro ty malé 😀

Odpovědět